Įgyvendinant praėjusiais metais patvirtintas Gynybos ir saugumo pramonės plėtros gaires, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) iniciatyva keturi ministrai pasirašė gairių įgyvendinimo veiksmų planą. Jame įvardytoms veikloms įgyvendinti, be reguliacinių priemonių, numatyta skirti daugiau kaip 36,3 mln. eurų – tai padės dar geriau išnaudoti Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės potencialą, kurio svarba itin išaugo, Rusijai sukėlus karą Ukrainoje.
„Gynybos ir saugumo pramonė – vienas prioritetinių ir labiausiai augančių pramonės sektorių Lietuvoje. Per pastaruosius penkerius metus darbuotojų skaičius gynybos srities įmonėse padidėjo apie 14 proc., o bendra gynybos sektoriaus verslo apyvarta šiuo laikotarpiu išaugo beveik dvigubai. Todėl ir toliau kryptingai dirbame, sudarydami palankesnes sąlygas verslui tiek finansinėmis, tiek reguliacinėmis priemonėmis. Be to, kurdami visam šalies gynybos pramonės sektoriui augti palankią aplinką, bendromis pastangomis užtikriname Lietuvos ir visos Europos gynybos ir saugumo poreikius“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Bendru ministrų susitarimu patvirtintas veiksmų planas suteiks papildomų paskatų ir atvers galimybę sparčiau plėstis Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės įmonėms, didins gynybos ir saugumo pramonės konkurencingumą, skatins inovacijas ir investicijas į gynybos ir saugumo pramonę. Taip pat paskatins lietuviškos kilmės produktų eksportą, kurį vykdant būtų užtikrinamas glaudus krašto apsaugos, viešojo saugumo įstaigų, mokslo įstaigų ir verslo bendradarbiavimas krašto apsaugos ir saugumo srityje.
„Rusijos karo akivaizdoje turime dėti visas pastangas, kad Europos gynybos pramonė pajėgtų atliepti ir Ukrainos, ir ES bei NATO saugumo ir gynybos poreikius. ES šiuo metu dedamos tikslingos pastangos suteikti postūmį Europos gynybos pramonės vystymuisi – Lietuvos įmonėms itin svarbu konkrečiais projektais ir iniciatyvomis įsitraukti į Europos gynybos pramonės grandines, tapti integralia ES ir NATO saugumo ir gynybos dalimi ir taip sustiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus“, – pažymi užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Šiuo planu taip pat numatoma skirti finansavimą taikomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektų gynybos ir saugumo srityje skatinimui, taip pat daug dėmesio skiriama gynybos inovacijų kūrimui.
„Realybė parodė, kad gynybos pramonė turi būti pajėgi reaguoti į besikeičiančius iššūkius. Svarbu efektyviai adaptuotis ir prisitaikyti prie kariuomenės ir visuomenės poreikių. Lietuvoje palaipsniui turi atsirasti modernių technologijų, pažangių ginkluotės sistemų kūrimas, vystymas ir integravimas, todėl gairių įgyvendinimo plane padėti pamatai bendradarbiavimui, inovacijų vystymui, institucijų funkcijų išgryninimui ir, be abejo, lėšų skyrimas konkrečioms programoms ir projektams yra pirmieji, tačiau labai svarbūs žingsniai siekiant šių tikslų. Tikiu, kad visų institucijų sutelktos pastangos dar labiau sustiprins gynybos sektoriaus vystymąsi ir leis efektyviau spręsti kylančius iššūkius“, – teigia krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Įgyvendinant plane išdėstytus veiksmus, bus toliau bendradarbiaujama su valstybės institucijomis, asocijuotomis gynybos ir saugumo bei kitomis pramonės organizacijomis, mokslo ir studijų institucijomis ir kitomis suinteresuotomis įstaigomis, kuriosdalyvavo rengiant šias iniciatyvas.
„Vidaus reikalų ministerija į Gynybos ir saugumo pramonės plėtros planą įtrauks visą reikalingą informaciją apie planuojamus pirkimus ir tyrimų poreikį. Džiugina sklandus policijos ir gynybos pramonės atstovų bendradarbiavimas ekspertų lygiu. Ir toliau dėsime visas pastangas, kad mūsų indėlis ir bendradarbiavimas atneštų kuo didesnės naudos gynybos pramonei“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
EIM skatina Lietuvos įmones dalyvauti tarptautinėse programose ir gynybos parodose. Siekiant skatinti gynybos ir saugumo pramonės ekosistemos plėtrą bei glaudesnį verslo, mokslo ir kariuomenės bendradarbiavimą, planuojama Inovacijų agentūroje sukurti gynybos inovacijų tarpinstitucinio bendradarbiavimo platformą „MilTech Lab“.
Sklandus šio plano priemoniųįgyvendinimas taip pat paskatins eksportą, ypač tokiose gynybos ir saugumo pramonės srityse, kaip naujų tarptautiniu mastu konkurencingų gynybai ir saugumui skirtų produktų ir technologijų kūrimas, puslaidininkių, lazerių ir optikos prietaisų kūrimas ir tobulinimas, kibernetinių saugumo sistemų kūrimas ir diegimas.
Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės plėtrosgairiųįgyvendinimo planas patvirtintas bendru ekonomikos ir inovacijų, užsienio reikalų, krašto apsaugos ir vidaus reikalų ministrųįsakymu.
Dar praėjusiais metais keturių ministrų nutarimu patvirtintos Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės plėtros 2023–2027 m. gairės, kurios prisideda prie galimybės išnaudoti Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės potencialą.
Budas.lt naujienos nuotr.